Ara
  • Ayhan Bölükbaşı

Denetim nedir? Neye yarar?

En son güncellendiği tarih: 22 Tem 2019

Yolunuz semtinizde olmayan bir alışveriş merkezine (AVeMe) düştü. Gezerken güzel bir çift ayakkabı gördünüz, denediniz, beğendiniz, fiyat makul geldi, aldınız.. Eve geldiniz, bir giyeyim rahat rahat bakayım dediniz.. O da ne? ayakkabının biri 42, biri 41 !??? Ah şaşkın tezgahtar ah !


Ne olacak şimdi?

Sizin kabahatiniz yok, ararsınız size gönderirler mi?

Yok bu çifti iade etmeniz lazım..

Başka bir mağaza kabul eder mi, yoksa o mağazaya mı gitmek gerek..

Yarın da önemli bir görüşme vardı, çok ta lazımdı.. Niye böyle oldu???


Çünkü tezgahtarın hata yapabileceğini düşünmediniz, bu riski algılamadınız ve yönetme ihtiyacı duymadınız. Risk gerçekleşti, siz zarar gördünüz. Tekrar iade edip düzeltmek için zaman harcamak zorundasınız üstelik. Neyse ki bu çok küçük bir risk ve düzeltilebilir. Ya daha büyük bir dertle uğraşmak zorunda kalsaydınız.. Ya da yönettiğiniz süreç veya şirket sizin ihmaliniz yüzünden büyük bir riskle karşı karşıya kaldığını farkedemese ve risk gerçekleşse???


Peki ne yapmak lazım. Riskleri belirlemek, ölçmek, etki ve olasılıklarını hesaplamak, bu risklere karşı kontroller oluşturmak.. eh biraz olur gibi.. sonra da bunları denetlemek lazım. Çünkü zaman içinde riskler ve kontroller değişebilir.

Ticarette en zor hesap bakkal hesabıdır. Çünkü karmaşık analiz yöntemlerini, uluslararası kabul görmüş raporlama standartlarını döktürmek etkileyici olsa da günün sonunda (bazı ceo (si-i-ou) 'ların deyimiyle; "at the end of the day") hesap elde kalan paradır, yani nakittir, yani küçümsediğiniz bakkal Gaffur amcanın kafadan yaptığı hesaptır.


Denetim çok çeşitlidir, en bilinen ayrımıyla iç ve dış denetimdir. IFRS, Vergi, Operasyonel, Kalite, Uygunluk, İç denetim, SOX.. çok çeşidi var. Farkında olan azdır ama en sıkı denetim yapan kişi hissedarlardır. Çünkü parası hakkındaki kaygısı çoğu zaman bağımsız veya iç denetçiden daha yüksektir.


Yönetmek ancak denetleyerek gerçekleşebilir. Yönetici bir süreci ancak doğru çalışıp çalışmadığını ancak o süreçte görev alan ekip üyelerini, iş yapma tarzlarını, bulguları, hedefleri, çıktıları kontrol ederek, denetleyerek ve yeri geldiğinde müdahale edip yönlendirerek yönetebilir.


Pazarlamacı dükkanına girdiği müşterisinin görünüşünü denetler, ona göre konuya girer ve devam eder, keyifsizse dün akşamki maçtan bahis etmez örneğin:)


Akademisyen sınıfa girer, öğrencilerin enerjisine bakar (kontrol eder, denetler) düşükse hemen bir fıkra, canlandırıp ilgiyi yükseltir. Sınav yapar, denetimdir, bilgiyi ölçer ,kimin geçip kimin kalacağını belirler, dersi ne kadar iyi anlattığını görmüş olur, gerekirse iyileştirme yapar, kendini geliştirir.


Politikacı halkı denetler, ne istediğine bakar, anlar, söylem ve politika geliştirir, halk ta politikacıları denetler, oy verir, icraatlara bakar, bir sonraki seçimde duruma göre karar verir.


En usta denetçiler, annelerdir. Çocuklarına çaktırmadan kontrol etmek konusunda müfettişlere taş çıkartabilirler, çünkü çocuk büyütmek kolay değildir, evi iyi yönetmek zor iştir.


Denetim "Yönetme"nin özüdür!


Denetim mesleğine ilk başladığımızda farkında değildik, çünkü devlet adına vergi raporu yazıyorduk. Ancak yıllardır yöneticilik yapıyor ve denetim bakış açısına sahip olunmadan iyi yönetimin mümkün olmadığını görüyorum.


Söz: Her nefis, bir gün denetimi yaşayacaktır!

170 görüntüleme
  • Grey Twitter Icon
  • Grey LinkedIn Icon
  • Grey Facebook Icon

© 2023 by Talking Business.  Proudly created with Wix.com

GÜNCEL HABERLER İÇİN KAYIT OLUN
  • Twitter Social Icon
  • LinkedIn Social Icon
  • Facebook Social Icon
This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now